zwolenników tej koncepcji materiał „stanowi argument nie do obalenia na korzyść poglądu o konieczności traktowania mózgu jako narzędzia zróżnicowanego nie tylko pod względem budowy, lecz również pod względem funkcji powiązanych z poszczególnymi częściami mózgu. Pogląd ten stanowi punkt wyjścia współczesnego pojmowania zagadnienia związku pomiędzy psychiką a mózgiem” (p. 19, s. 42).

Podobnie, jak w psychologii i neurofizjologii, w dziedzinie leczenia i samoleczenia bioenergoterapią, która coraz szerzej wchodzi do medycyny formalnej, toczy się ostra rywalizacja między metodami opartymi o jedną lub drugą koncepcję: wąskolokalizacyjną lub antylokalizacyjną, zakładającą funkcjonowanie mózgu jako całości.

Do pierwszej koncepcji wąskolokalizacyjnej skłaniają się, w większym lub mniejszym stopniu, takie metody leczenia jak: presopunktura Karola Dobrzańskiego i innych uzdrowicieli, akupunktura, czy nakładanie rąk w miejscach chorych (np. Harris Clive), którymi w zasadzie działa się na obwodowy układ nerwowy (być może oprócz akupunktury, jak to utrzymują niektórzy specjaliści tej metody), a przez niego na ośrodki w korze mózgowej. Drugą grupę stanowią: zwolennicy jogi i medytacji transcendentalnej z niej wywiedzionej, oraz hipnozy, które to metody opierają na sugestii i autosugestii, wiążąc je z wszechmocnym działaniem podświadomości, wynikającej w prostej linii z drugiej koncepcji — antylokalizacyjnej, zakładającej całościowe funkcjonowanie mózgu.

Po odkryciu metody B.S.M. oparłem jej rozwój ściśle na pierwszej koncepcji budowy i funkcjonowania mózgu, to jest na ściśle wyodrębnionych obszarach rozmieszczenia ośrodków w korze mózgowej i w całym mózgowiu, zgodnie z najnowszymi ustaleniami neurofizjologów w tym zakresie. Założyłem przy tym, że poprzez te ośrodki, wzmacniając je przez bioemanacyjne sprzężenie zwrotne energetycznie, mogę oddziaływać, podobnie jak neurofizjolodzy przy elektrostymulacji tych ośrodków, na określone chore lab uszkodzone części ciała, poprzez centralny i obwodowy układ nerwowy.

Doświadczenia wynikające z zabiegów samoleczenia i leczenia metodą B.S.M., realizowane zgodnie ze schematami rozmieszczenia tych ośrodków w korze mózgowej i całym mózgowiu, zamieszczonymi w książce Joseph'a G. Chusid'a pt. „Struktura i funkcja w neurologii" (p. 20) (Patrz ryc. nr 14 i 15), potwierdziły w pełni moje uprzednie założenia, a zarazem słuszność pierwszej koncepcji, o istnieniu ściśle określonych ośrodków w mózgowiu, a w szczególności dominującą ich rolę w korze mózgowej. Dzięki temu mogłem rozwijać zakres działania metody B.S.M. na coraz nowsze

następna strona

spis treści

str.56    Eugeniusz Uchnast - Samoleczenie Bioemanacyjnym Sprzężeniem z Mózgiem - BSM