obszary mózgowia, zwiększając ilość pozycji układów ręki na głowie, a przez to rozszerzać zakres rodzajów leczonych chorób, dolegliwości i uszkodzeń ciała. Są one rewelacyjne, a zakres oraz czas uzyskiwanych rezultatów leczniczych jest większy i skuteczniejszy od wszystkich znanych nam dotychczas metod samoleczenia i leczenia, zarówno konwencjonalnego, jak i z zakresu praktyk bioenergoterapeutycznych uzdrowicieli, oprócz oczywiście zabiegów chirurgicznych.

   ***

Na powierzchni kory mózgowej, dzięki jej pofałdowaniu, wyróżniamy bruzdy i zawoje, zwane także zakrętami. Większe części kory mózgowej noszą nazwę płatów. W obrębie kory mózgowej rozróżniamy pięć płatów: płat czołowy, skroniowy, ciemieniowy, potyliczny i wyspę. Ponadto na powierzchni zewnętrznej znajdują się dwie wielkie szczeliny. Szczelina (bruzda środkowa) Rolanda oddziela płat czołowy od ciemieniowego, a szczelina (bruzda boczna) Sylwiusza oddziela płat skroniowy od czołowego i ciemieniowego (układy płatów i szczelin patrz ryciny nr 7 i 8).

W obrębie nowej kory mózgowej (neocortex), umieszczonej najbardziej zewnętrznie, rozróżniamy odpowiednie pola korowe (ośrodki korowe), którym, w zależności od stanu badań, przypisuje się, z większą lub mniejszą pewnością związek z określonymi czynnościami lub odczuciami człowieka.

W płacie czołowym znajdują się następujące obszary:

- okolica ruchowa (motoryczna), rozmieszczona wzdłuż bruzdy Rolanda, daje początek drodze piramidowej. Są tu rozmieszczone poszczególne ośrodki kierujące pracą poszczególnych grup mięśniowych całego ciała i odznaczają się w obrębie tego obszaru dość ścisłą lokalizacją (patrz ryc. nr nr 14 i 15);

- okolica przedruchowa położona ku przodowi od poprzedniej, zawiera ośrodki kierujące czynnością układu pozapiramidowego także ruchowego, ale z wyłączeniem drogi piramidowej (patrz ryc., nr 12, 13 i 14).

Przyjął się pogląd, iż układ pozapiramidowy jest raczej całością czynnościową niż autonomiczną, w tym zaś ujęciu — złożoną z pozapiramidowych części kory mózgowej, szeregu jąder podkorowych oraz tworu siatkowatego, znajdującego się w środku pnia mózgu (śródmózgowia). Z układu pozapiramidowego rozchodzą się także na obwód, tj. do rdzenia kręgowego, liczne drogi, niezależne od drogi piramidowej. Można ogólnie przyjąć, że układ pozapiramidowy reguluje głównie napięcie mięśni i postawę cia-

następna strona

spis treści

str.58    Eugeniusz Uchnast - Samoleczenie Bioemanacyjnym Sprzężeniem z Mózgiem - BSM