ła. Bierze on jednak niewątpliwie udział we wszystkich czynnościach ruchowych, które może zarówno pobudzać, jak i hamować. Hamujące i torujące pole tworu siatkowatego, jest zaopatrywane we włókna z pól korowych mózgu, prążkowia i przedniej części móżdżku. (O roli tworu siatkowego w układzie nerwowym oraz w metodzie B.S.M. na dalszych stronach);

— Okolica przedczołowa, umiejscowiona najbardziej ku przodowi, obejmuje biegun płata czołowego — zaliczana jest do okolic kojarzeniowych, gdzie następuje synteza czynności korowych. Kieruje ona reakcjami o podłożu emocjonalnym, (np. typu wściekłość, gniew). Usunięcie jej u zwierząt nasila lub wywołuje agresywność. U ludzi, u których okolica ta została uszkodzona przez procesy chorobowe, obserwuje się zaburzenia intelektualne oraz zmiany osobowości. Dotychczas w tej części płata czołowego nie stwierdziłem żadnych reakcji przy stosowaniu B.S.M., a to prawdopodobnie ze względu na istniejące tu pola kojarzeniowe, a nie ośrodki lokalizacyjne, jak ma to miejsce z ośrodkami rozmieszczonymi wzdłuż bruzdy Rolanda;

— W dolnobocznej części płata czołowego znajduje się ośrodek ruchowy mowy.

Płat ciemieniowy zawiera w zakręcie środkowo-tylnym, tuż za bruzdą Rolanda, sferę czuciową (somatyczną) kory mózgowej, warunkującą uświadamianie wrażeń ruchowych i zmysłowych, np. wrażeń dotyku, ucisku, bólu, temperatury. Sfera ta jest bardziej rozwinięta w ilość ośrodków połączonych z poszczególnymi częściami ciała niż sfera, ruchowa (Patrz „Homunkulus" czuciowy i ruchowy na schemacie ryc. 15), przez co stanowi podstawowe uwarunkowania układu rąk na głowie w sferze czuciowej przy zabiegach B.S.M..

W płacie skroniowym znajduje się korowa reprezentacja słuchu oraz ośrodki smaku i powonienia.

Płat potyliczny jest siedliskiem ośrodka wrażeń wzrokowych.

W wyżej, wymienionych płatach znajdują się  również pola o charakterze kojarzeniowym.

Ośrodki czuciowe i ruchowe ściśle ze sobą współdziałają. Są one ze sobą tak powiązane, że w strefie czuciowej występuje część ośrodków ruchowych i na odwrót Ośrodki te są rozmieszczone parzysto na prawej i lewej półkuli mózgu, przy czym każdy z nich związany jest z działalnością przeciwnej strony ciała, łącząc się z nią przez ciało modzelowate.

Ze względu na szczególny charakter takiej struktury mózgowia, warunkującej skuteczność  działania, leczniczego metodą  B.S.M., zatrzymam się chwilę nad nią.

następna strona

spis treści

str.59    Eugeniusz Uchnast - Samoleczenie Bioemanacyjnym Sprzężeniem z Mózgiem - BSM