a także rozluźnienie napięcia mięśni chorych, połączone z łagodzeniem bólów lub ich czasowym znieczuleniem. Po systematycznych, trwających przez kilka miesięcy (a często krócej), zabiegach B.S.M. widziałem sprawne palce dłoni reumatycznie zniekształconych przez kilkanaście lat. Przywracanie sprawności działania bicepsa w zginaniu w łokciu ręki po urazie, trwało przez kilka tygodni. Podobnie obiecujące rezultaty osiągali chorzy z upośledzonymi kończynami przy stwardnieniach rozsianych lub innych chorobach.

            Wszystkie wyżej wymienione upośledzenia możemy leczyć, w zależności od obszaru ciała upośledzonego w pozycjach: 2-ej, 3-ciej lub 4-tej a każdy zabieg winien być nie krótszy jak 15 minut i trwać do 20-25 minut, nie rzadziej niż dwa razy dziennie.

5.13.   Leczenie nerwic, nadwrażliwości i stanów zakłóceń równowagi psychicznej oraz obniżonej sprawności intelektualnej.

            Przedłużający się stan rozdrażnień i podnieceń nerwowych powstałych w wyniku przeżytych przykrych doznań, czy dłuższych stanów stresowych, uspakajamy zabiegami B.S.M. po kilku czy kilkunastu zabiegach, kilku dniach, a nawet tygodniach, w zależności od stanu zaawansowania i czasu trwania tych stanów oraz powodów i ich źródeł. Zabiegami B.S.M. poprawiamy także pamięć i ogólną sprawność intelektualną. Stosując metodę B.S.M. należy przestrzegać równocześnie zasad profilaktyki w tym zakresie. Przede wszystkim należy zmienić-środowisko, wyjeżdżając np. na wczasy. W czasie kuracji B.S.M. należy wykluczyć w pierwszym rzędzie alkohol, podobnie jak we wszystkich innych przypadkach leczenia metodą B.S.M., kofeinę i teinę. Spotykałem się z sytuacjami, w których poważnie chorzy na nerwice pili herbatę bardzo mocną i to częściej, niż przy posiłkach. Chcę zaznaczyć, że szklanka herbaty potrafi podrażnić organizm nawet do trzech dni. Nic dziwnego, że chorzy ci nie osiągają należytych rezultatów nawet przy zabiegach B.S.M.. Przy kuracji powyższych stanów chorobowych metodą B.S.M. wskazane jest przed zaśnięciem, wypić szklankę gorącego mleka, a potem przyłożyć rękę w pozycji I-ej, w której leczymy większość w/w przypadków chorobowych. Poza pozycją 1-szą stosujemy także pozycję 5-tą szczególnie na poprawę sprawności intelektualnej. Zabieg winien trwać przeciętnie 10—15 minut, powtarzany najmniej dwa razy, do trzech i czterech razy dziennie.

            Wielu ludzi zagrożonych utratą równowagi psychicznej, kwalifikują ich do psychiatry, oznajmiło mi, że po kilkunastu dniach, lub kilku tygodniach czuli na tyle wyraźną poprawę, że mogli się obejść bez psychiatry. Często obserwowałem wyraźno zmiany w zachowaniu się chorych już po pierwszym zabiegu. Czuli oni ogól-

następna strona

spis treści

str.122    Eugeniusz Uchnast - Samoleczenie Bioemanacyjnym Sprzężeniem z Mózgiem - BSM